سایت موسیقی پال موزیک

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

وزارت بهداشت: ظرفیت بهداشتی موجود پاسخگوی نیازهای فعلی افغانستان نیست

[ad_1]

وزارت بهداشت: ظرفیت بهداشتی موجود پاسخگوی نیازهای فعلی افغانستان نیست

رئیس وزارت صحت عامه می گوید که بحران کرونا ثابت کرده است که ساختار و ظرفیت فعلی بهداشت در کشور پاسخگوی نیازهای موجود و تهدیدهای بالقوه نیست.

به گزارش آژانس جمهوری؛ وحید ماجرو روز دوشنبه در جلسه پاسخگویی دولت در کابل گفت: “اگرچه بسیاری از تغییرات و تحولات در ساختار وزارت بهداشت عمومی آشکار شده است ، اما این ساختار هنوز نیاز به بازنگری دارد.”

آقای مجروح گفت: “بحران ویروس کرونا به ما ثابت کرده است که ظرفیت و ساختار بهداشتی فعلی افغانستان پاسخگوی نیازهای موجود و تهدیدات احتمالی نیست.”

وی با بیان اینکه وزارت صحت عامه در ابعاد مختلف نیاز به بازنگری جدی و دقیق دارد ، گفت: “ما در نظارت بر ارائه خدمات صحی در ولایات به دلیل محدودیت های امنیتی یک چالش جدی داریم.”

آقای مجروح کمبود خدمات بهداشتی در بیمارستان های مرکزی ، فساد و نابرابری در شرایط بیمارستان را از دیگر چالش های مهم وزارت بهداشت عنوان کرد.

وی گفت: “اصلاحات جدیدی كه رئیس جمهور برای بهبود بخش بهداشت انجام داده است می تواند مشكلات موجود را برطرف كرده و در ارائه خدمات بهداشتی نیز پیشرفت چشمگیری ایجاد كند.” وزیر صحت عامه.

آقای مجروح گفت: “ما سال گذشته 99 پزشک خود را به دلیل ویروس کرونا از دست دادیم و بیش از 4000 نفر دیگر به این ویروس آلوده شدند ، اما این رشته به نام یک جامعه سالم برای این دشمن ناشناخته است.” آنها تسلیم نشدند.

وی با بیان اینکه در مبارزه با ویروس کرونا در منطقه موفق شده ایم ، گفت: “یکی از دلایل موفقیت ما همکاری مردم در رعایت اصول بهداشت بود.”

سرپرست وزارت صحت عامه افزود: در حال حاضر 2070 تختخواب اختصاصی به ویروس کرونا داریم و هنوز 44 دستگاه PCR و 17 دستگاه جدید به زودی داریم.

وی گفت: ما 18 آزمایشگاه ویروس دولتی و 25 آزمایشگاه تشخیصی در بیمارستان های خصوصی داریم که هر کدام توانایی تشخیص بیش از 6000 آزمایش در روز را دارند.

به گفته آقای مجروح ، سال گذشته 60،549،705 بیمار به مراکز بهداشتی کشور ارجاع شدند که بیش از یک میلیون نفر در بیمارستان بستری شدند.

وی افزود: “سال گذشته بیش از یک میلیون تولد زنده در بیمارستان های دولتی ثبت شده است.”

فساد ناشی از بودجه ویروس کرونا ، به دلیل ضعف حاکمیت در وزارت بهداشت عمومی ، سال گذشته در بیشتر رسانه ها خبرساز شد.

دفتر بازرس کل ریاست جمهوری روز گذشته نیز اعلام کرد که بیش از 220 مقام محلی از 16 استان متهم به اختلاس ویروس کرونا را به دادستانی کل ارجاع کرده است.

محمد رکیب فیاض – آژانس جمهوری

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *