سایت موسیقی پال موزیک

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی

جو بایدن برای اولین بار با نتانیاهو گفتگو می کند

[ad_1]

جو بایدن برای اولین بار با نتانیاهو گفتگو می کند

جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده ، روز چهارشنبه ، 29 مه ، در اولین مکالمه تلفنی خود با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در مورد “ایران ، توافق های صلح ابراهیم و روابط دوجانبه بین ایالات متحده و اسرائیل” صحبت کرد.

بایدن در توییتی نوشت: “من امروز با نخست وزیر اسرائیل نتانیاهو صحبت کردم و تعهد قاطع ایالات متحده به امنیت متحد خود اسرائیل را تأیید کردم.” تیم های ما برای تقویت همکاری های استراتژیک ایالات متحده و اسرائیل در مورد همه مسائل امنیتی منطقه ، از جمله ایران ، در تماس مداوم هستند.

در بیانیه دفتر نخست وزیر اسرائیل آمده است که “گفتگوی دوستانه و گرم” یک ساعت به طول انجامیده است و رهبران دو کشور ، با تأکید بر دوستی دیرینه ، به همکاری مشترک برای تقویت روابط دو کشور ادامه دادند.

دفتر نتانیاهو در خلال مکالمه تلفنی با جو بایدن عکس خندان او را منتشر کرد.

پیش از این ، کاخ سفید گفته بود که بنیامین نتانیاهو اولین رهبر در خاورمیانه است که جو بایدن با او تماس می گیرد.

گفتگو چهار هفته پس از رسیدن بایدن به کاخ سفید انجام شد.

در حالی که روسای جمهور سابق آمریکا معمولاً در روزهای نخست با رهبران اسرائیل ارتباط برقرار می کردند ، ناتوانی در گفتگو در چهار هفته گذشته ، حدس و گمان های زیادی را در اسرائیل برانگیخته است.

دونالد ترامپ تنها سه روز پس از روی کار آمدن با بنیامین نتانیاهو تماس گرفت و بلافاصله وی را به واشنگتن دعوت کرد. دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو رابطه بسیار نزدیک داشتند.

هفته گذشته ، دنی دنون ، سفیر پیشین اسرائیل در سازمان ملل متحد ، با انتشار توئیتی نام ده کشوری را که بایدن از آنها خواستار شد ، خواست و خواست آیا وقت آن است که کاخ سفید نخست وزیر اسرائیل را صدا کند یا خیر. ؟ این سیاستمدار نزدیک به توییت بنیامین نتانیاهو در رسانه های آمریکایی مانند واشنگتن پست پوشش داده شد.

در اوایل هفته جاری ، بنیامین نتانیاهو با اشاره به روابط صمیمانه ای که وی با جو بایدن طی 40 سال گذشته داشت ، اظهار داشت که وی “از تماس” خود نگران نیست و “از اتحاد دو کشور در دولت جدید ایالات متحده” اطمینان دارد.

با این حال ، گیلاد آردان ، سفیر اسرائیل در سازمان ملل و واشنگتن ، روز سه شنبه گفت که بعید است دولت اسرائیل به دلیل برجام تعامل با ایالات متحده داشته باشد و صریحاً موضع خود را اعلام خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل طی دو ماه گذشته بارها گفته است كه “بازگشت ایالات متحده به برجام اشتباه است؛ او حتی آن را “مزخرفاتی که نباید اتفاق بیفتد” خواند.

رسانه های اسرائیلی همچنین گزارش دادند که اظهارات اخیر آویو کوهاوی رئیس ستاد ارتش اسرائیل در مورد دستور وی به فرماندهان برای برنامه ریزی حمله نظامی علیه ایران “پیامی به جو بایدن برای عدم بازگشت به برجام” بود.

دولت آمریكا ضمن صحبت از گشودن راه دیپلماتیک به ایران ، هنوز در مورد احتمال بازگشت به شورای امنیت سازمان ملل تصمیم نگرفته است.

دولت بایدن هنوز سیاستی اتخاذ نکرده است که با موضع دولت قبلی آمریکا در قبال اسرائیل مغایرت داشته باشد و تأکید کرد که برخی از تصمیمات دولت ترامپ مانند به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و ادامه ایجاد سفارت آمریکا در قدس را ادامه خواهد داد.

در همین حال ، سیاستمداران و رسانه های اسرائیلی احتمال تنش میان دو دولت را در مورد مخالفت قبلی جو بایدن با ساخت اسکان اسرائیل در شهرک های یهودی در قدس شرقی و کرانه باختری مطرح کرده اند.

خبرگزاری جمهوری خواه – روابط بین الملل

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *